-----------------------------------------------------------------------------
Convenient switch, exquisite craftsmanship appearance
Daily emergency essentials, home storage does not take up space
Compact and easy to carry, waterproof for daily use, not suitable for long-term exposure to sunlight and rain
Suitable for camping, workshops, emergency services, fishing, home use, general use, and other occasions.
| LED | 3W COB on body + 3W LED on head |
| Color | Black+orange black+red black+blue black (Customizable color) |
| Voltage | 3.7V |
| Electric current | 1200MAH |
| Battery | built-in 3*AA battery ,(not included) |
| Material | ABS+AL |
| Type of Bulb | 3W led, 130 lumens (head) +3W COB led, 150 lumens (side) |
| Switch mode | Body (high)-body (low)-off press for 3 seconds:Head(high)- |
| head(low)-strobe-off | |
| Working time: | 2.5 hours |
| Charging time | 2.5 hours |
| Function | COB 100% bright -50% bright; Press the switch for three seconds to |
| switch to the head light, the head function is 100% light -50% light - | |
| 100% flash, and then press the switch for three seconds to switch to | |
| COB light. | |
| Fixed pen holder | The pen holder can rotate 120 degrees, and the pen carries strong |
| magnetism, which can be attached to the metal at will. | |
| Accessories | USB |
| bottom | The openable cover has USB charging interface, charging indicator |
| light and indicator light button | |
| Unit weight | 84.5g |
| Product size | 7.87' x 0.98' x 1.57'(200 x 25 x 40 mm) |
| Product box dimension | |
| Inner box | 50 pcs |
| Carton | 100 pcs |
| N.W | 12 kg |
| G.W | 16 kg |
| Carton size | 47 x 40.5 x 27.5 cm |

Copy product links
Long by picture save/share

