-----------------------------------------------------------------------------
USB fast charging, convenient switch, high gloss LED light
Suitable for most bicycles, compact and exquisite, saving space
Multiple modes can be switched, making nighttime cycling safer
Wide range, life grade waterproof, rainproof, damp, do not soak in rain for a long time
| Product material | High - strength PC material |
| Opening method | Long press on / off device for 1.58 seconds |
| Dimension | 6.8 x 2.8 x 2.5 cm |
| Packaging dimension | 9.5 x 7 x 4.5 cm |
| Net weight | 47 g |
| Gross weight | 62 g |
| Charging ways | 5V adapter, computer, USB charger baby. |
| USB charge coil | 25 cm 1 A. |
| Rechargeable battery capacity | 3.7V 500mA Charging Time,2h Usage Time: Steady 10h, fast flash 15h, |
| forward flash 18h, rapid flash 15h, running flash 20h. | |
| Usage Time | Always bright 4h,50% bright 7h, fast flash 7h, slow flash 7h, leaping |
| flash 1-6h, leaping flash 2-8h. | |
| Function mode | Steady, fast flash, forward flash, rapid flash, running flash. |
| Brake Introduction | When riders brake during riding, tail lights sense it and auto-flash for |
| 6 seconds to alert the driving cars behind. | |
| The tail light has a light-sensing mode. When turned on, it aut | |
| omatically becomes bright in dark area, but not in bright area. | |
| The tail light has an auto-sleeping mode. When the bike stays still for | |
| 40 seconds, it automatically goes into sleeping mode; when senses a | |
| vibration, it automatically turns on the light. | |
| ( With light - sensing mode, it does NOT turn on in bright area. ) | |
| Lighting time | Long light 4h 50% 7h fast flash 7h breathing flash 7h family flash 1-6h |
| flash 2-8h | |
| Master box Quantity | 125 pcs |
| Outer box size | 49.5 x 37 x 24.5 cm |
| Weight | 7.8 kg |
| Attention | The sensor in the tail light can detect the direction automatically. |
| So, to make sure of a more precise brake detection, the light must | |
| be ian mounted to the bike before use! |

Copy product links
Long by picture save/share

