-----------------------------------------------------------------------------
Suitable for different types of trucks, cars, and other vehicles.
The exquisitely crafted appearance and easy to install bracket enable the lamp to work reliably in harsh environments.
This product has a beautiful appearance, is waterproof
| LED Power | 72 w ( 24 pcs x 3 w ) |
| LED Chip | CREE LED |
| Input Voltage | DC 10 - 30 V |
| Input Current | 6000 - 6500 k |
| Lumens | 1800 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood / Spot |
| Color Temperature | 6000 - 6500 K |
| Life Span | 30000 hours |
| Housing / Base Material | Aluminum diecast housing |
| Lamp Cover Material | PC |
| Cover Color | Transparent |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless Steel |
. Wide operating voltage range: it can apply to different types of trucks,cars,and other vehicles.
. The appearance of fine craft and easy to install brackets.
. Different sizes to choose from installed in different locations.
. Different light pattern from flood beam and spot beam.
. Long life: more than ordinary advanced LED light bulbs, more than 30000 hours life.
. Aluminum casing, shock - proof waterproof.
. Better light perception: a softer light to prevent glare.
. Waterproof and anti - corrosion: it can in the rain or harsh environments.
. One year limited warranty.

Copy product links
Long by picture save/share

