-----------------------------------------------------------------------------
IP67 lamp head & IP65 battery box ensure reliable performance in harsh environments.
Built with a modular circuit and LG battery protection for longer lifespan.
Features multi-level brightness and SOS red light mode.
Ideal for camping, home power outages, roadside emergencies, and night use
| LED Chip | CREE |
| Input Voltage | DC 5 V |
| Working mode | 3 modes ( High / Low / SOS Flash ) |
| Lumens | 1200 ± 50 lm |
| Base | Strong magnet |
| Batteries | 18650*3( Optional ) |
| IP Rate | IP 65 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K( Optional ) |
| Working hours | 2~3 h ( 100 % Brightness ) |
| Charging Time | 6~10 h |
| Accessories | USB-C charging wire |
| Product Dimension | 12.56 x 9.2 x 18.4 cm |
| Product box dimension | 17.1 x 21.5 x 11.4 cm |
| Product weight | 1.5 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Emergency lighting, outdoor lighting |

Copy product links
Long by picture save/share

