-----------------------------------------------------------------------------
The lamp head adopts IP65 full protection level design and monocrystalline silicon solar panel.
Exquisite craftsmanship in appearance and easy installation, the lamp can reliably work in various environments.
| LED Power | 36 w ( 2 x 6 pcs x 3 w) |
| LED Chip | GREE |
| Input Voltage | DC 5 V |
| Emitting Color | White |
| Color Temperature Range | 6000 〜 6500 K |
| Material | Aluminum +Toughened Glass |
| Working Life | ≥ 50000 Hours |
| Working temperature | - 25 ℃ 〜 + 45 ℃ |
| Charging port | Micro USB |
| Features | High / Low / SOS |
| Working time with full charging | 3 ~ 4 hours ( Full brightness ) |
| Certificates | CE, RoHs |
| Maximum power | 10 w |
| Maximum power voltage | 5 V |
| Maximum power current | 2 A |
| Temperature Range | - 40 ℃ ~ + 85 ℃ |
| IP Rate | IP 65 |
| Charging Efficiency | > 16.8 % |
| Frame | Aluminum |
| Life Span | ≥ 2 Year |
| Standard Test Conditions | AM 1.5 1000 w / m2 25 ℃ |
| . Wide operating voltage range: it can apply to different types of trucks,cars,and other vehicles. | |
| . The appearance of fine craft and easy to install brackets. | |
| . Different sizes to choose from installed in different locations. | |
| . Different light pattern from flood beam and spot beam. | |
| . Long life: more than ordinary advanced LED light bulbs, more than 30000 hours life. | |
| . Aluminum casing, shock - proof waterproof. | |
| . Better light perception: a softer light to prevent glare. | |
| . Waterproof and anti - corrosion: it can in the rain or harsh environments. | |
| . One year limited warranty. | |

Copy product links
Long by picture save/share

