-----------------------------------------------------------------------------
CE and RoSH B approved
Can work in harsh environment
| LED Power | 70 w ( 7 pcs x 10 w ) |
| LED Chip | CREE |
| Input Voltage | DC 9 - 60 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 5400 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 30000 h |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 15 x 9.2 x 17 cm |
| Product box dimension | 18 x 12.2 x 30 cm |
| Product weight | 1.6 kg |
| Master box dimension | 63 x 56 x 32 cm |
| Master box Quantity | 8 pcs |
| Net weight | 12.8 kg |
| Gross weight | 13.8 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Emergency (ex. car break down), inspection of any kind of 4 wheels vehicle and others |

Copy product links
Long by picture save/share

