-----------------------------------------------------------------------------
CE and RoSH B approved
Can work in harsh environment
| LED Power | 80 w(8 pcs x 10 w) |
| LED Chip | CREE |
| Input Voltage | DC 10 - 30 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 7200 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 30000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 14.1 x 9.2 x 18 cm |
| Product box dimension | 17.1 x 12.2 x 21 cm |
| Product weight | 1.5 kg |
| Master box dimension | 63 x 36.2 x 44 cm |
| Master box Quantity | 10 pcs |
| Net weight | 15 kg |
| Gross weight | 16 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Emergency (ex. car break down), inspection of any kind of 4 wheels vehicle and others |

Copy product links
Long by picture save/share

