-----------------------------------------------------------------------------
CE and RoSH B approved
Can work in harsh environment
| LED Power | 40 w ( 8 pcs x 5 w ) |
| LED Chip | CREE |
| Input Voltage | DC 9 - 36 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 3300 ± 50 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 30000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 17 x 9 x 14 cm |
| Product box dimension | 19.6 x 14.6 x 10.5 cm |
| Product weight | 1.2 kg |
| Master box dimension | 45.5 x 41.0 x 23 cm |
| Master box Quantity | 12 pcs |
| Net weight | 14.1 kg |
| Gross weight | 14.9 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Forklift、Krane、Excavator、Etc. |

Copy product links
Long by picture save/share

