-----------------------------------------------------------------------------
CE and RoSH B approved
Can work in harsh environment
| LED Power | 45 w ( 15 pcs x 3 w ) |
| LED Chip | CREE |
| Input Voltage | DC 12 - 36 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 3000±100 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 30000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 16.15 x 6.3 x 14.15 cm |
| Product box dimension | 19.4 x 16.4 x 9.8 cm |
| Product weight | 1.54 kg |
| Master box dimension | 40.5 x 34.5 x 22 cm |
| Master box Quantity | 8 pcs |
| Net weight | 18.2 kg |
| Gross weight | 18.9 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Emergency (ex. car break down), inspection of any kind of 4 wheels vehicle and others |

Copy product links
Long by picture save/share

