-----------------------------------------------------------------------------
The lamp is powered by AC and IP 67 protected.
CE and Rosh B approved.
Can work in harsh environments.
| LED Power | 5 w ( 1 pcs x 5 w ) |
| LED Chip | CREE XB-D |
| Input Voltage | DC 12 -36 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 300 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Spot 30° / Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6500 K |
| Life Span | ≤ 20000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 5.7 x 6.8 x 9.1 cm |
| Product box dimension | 6.7 x 7.5 x 9 cm |
| Product weight | 0.5 kg |
| Master box dimension | 39.5x 28.8 x 20 cm |
| Master box Quantity | 20 pcs |
| Net weight | 9.8 kg |
| Gross weight | 10 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Fork lift, heavy duty machine, excavator, driving machines within forest &, agriculture |

Copy product links
Long by picture save/share

