-----------------------------------------------------------------------------
The lamp is powered by AC and IP 67 protected.
CE and Rosh B approved.
Can work in harsh environments.
| LED Power | 10 w ( 2 pcs x 5 w ) |
| LED Chip | CREE |
| Input Voltage | DC 9 - 50 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 1400 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 30000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 10.5 x 7.0 x 9.4 cm |
| Product box dimension | 14.5 x 12.5 x 10.5 cm |
| Product weight | 0.7 kg |
| Master box dimension | 66 x 30 x 23.5 cm |
| Master box Quantity | 20 pcs |
| Net weight | 14 kg |
| Gross weight | 15 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Fork lift, heavy duty machine, excavator, driving machines within forest &, agriculture |

Copy product links
Long by picture save/share

