-----------------------------------------------------------------------------
The lamp is powered by AC and IP 67 protected.
CE and Rosh B approved.
Can work in harsh environments.
| LED Power | 24 w ( 8 pcs x 3 w ) |
| LED Chip | Epistar |
| Input Voltage | DC 9-32V |
| Working mode | High |
| Lumens | 1800 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 50000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Cable | 0.25 m |
| Product Dimension | 11 x 3.5 x 12.8 cm |
| Product box dimension | 12 x 4.5 x 13.5 cm |
| Product weight | 0.5 kg |
| Master box dimension | 37.5 x 26.5 x 30.5 cm |
| Master box Quantity | 20 pcs |
| Net weight | 10 kg |
| Gross weight | 11 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Fork lift, heavy duty machine, excavator, driving machines within forest &, agriculture |

Copy product links
Long by picture save/share

