-----------------------------------------------------------------------------
The lamp is powered by AC and IP 67 protected.
CE and Rosh B approved.
Can work in harsh environments.
| LED Power | 27 w ( 9 pcs x 3 w ) |
| LED Chip | Epistar |
| Input Voltage | DC 12 - 36 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 1620 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 30000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 14.78 x 10.93 x 5.03 cm |
| Product box dimension | 11.2 x 6.5 x 13.5 cm |
| Product weight | 0.55 kg |
| Master box dimension | 35 x 28.6 x 24 cm |
| Master box Quantity | 20 pcs |
| Net weight | 11 kg |
| Gross weight | 12 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Emergency (ex. car break down), inspection of any kind of 4 wheels vehicle and others |

Copy product links
Long by picture save/share

