-----------------------------------------------------------------------------
The lamp is powered by AC and IP 67 protected.
CE and Rosh B approved.
Can work in harsh environments.
| LED Power | 15 w ( 5 pcs x 3 w ) |
| LED Chip | Epistar |
| Input Voltage | DC 12 - 36 V |
| Working mode | High |
| Lumens | 900 lm |
| IP Rate | IP 67 |
| Beam Angle | Flood 60° |
| Color Temperature Range | 6000 ~ 6500 K |
| Life Span | ≤ 30000 h |
| Housing Material | Die - cast aluminum housing |
| Lamp Cover Material | Polycarbonate |
| Lens Material | PMMA |
| Mounting Bracket Material | Stainless steel |
| Product Dimension | 11.19 x 8.4 x 3.85 cm |
| Product box dimension | 9.5 x 5.5 x 11.5 cm |
| Product weight | 0.4 kg |
| Master box dimension | 36 x 30 x 19.5 cm |
| Master box Quantity | 27 pcs |
| Net weight | 10.8 kg |
| Gross weight | 11.8 kg |
| Warranty | 2 years |
| Application | Emergency (ex. car break down), inspection of any kind of 4 wheels vehicle and others |

Copy product links
Long by picture save/share

